top of page

A hónap témája a Phytobiotics-tól

Cryptosporidiosis – Hatás és megelőzés

Osztályozás

A Cryptosporidium egy egysejtű parazita, amely megfertőzi epiteliális sejteket, illetve a gasztroenterikus és légzőrendszert. Fiatal borjaknál főleg életük első és harmadik hete között fordul elő. Egysejtű: az apicomplexa törzsbe, sporozoea osztályba tartozik. Életciklusuk hasonlósága miatt hivatalosan a Coccidea részeként osztályozták. Jelenlegi státusza incertae sedis (átmeneti rendszertani besorolás).

Közönséges Cryptosporidia az élőállatokban

A szarvasmarhhák közt világszerte megtalálható közönséges Cryptosporidium fajok a C. parvum, a C. bovis, a C. andersoni és a C. ryanae. A C. parvum zoonózis kórokozó, amely embereket is megfertőzhet. Santin [et al.] (2004) jelentése szerint a C. parvum elsősorban korán elválasztott borjakat fertőz meg hasmenéssel (életük 5. napja és 2. hónapja közötti időszakban). A C. bovis fajok és a szarvasokra jellemző genotípus elsősorban a 3 hónap és 2 év közötti tejelő teheneket támadja (Fayer et al., 2006). Imre [et al.] (2011) jelentése szerint C. bovis és C. ryanae általában a választott borjakban, a C. andersoni pedig az esztendős üszőkben és idősebb tehenekben fordul elő.

Fertőzés és gyulladás

A parazita életciklusa a gazdatestben zajlik. A fertőzött egyén úgynevezett oocisztát választ ki. Ez a parazita egy formája. A paraziták elsősorban az oociszták lenyelése útján terjednek (főleg vízzel, takarmánnyal és széklettel). Az oociszták vastag faluknak köszönhetően hosszan túlélnek a környezetben. Sok fertőtlenítőszernek ellenállnak. Az oociszták alacsony számban okoznak fertőzést önmagukban. A Cryptosporidium a gasztrointesztinális epiteliális sejtek apikális felületeinek sejtmembránja alatt található meg, a sejtcitoplazmától elkülönülve (extracitoplazmatikus / sejten belüli) (Marcial és Madara, 1986. idézve: Mair et al., 2009). A Cryptosporidia elpusztítja a bélhámsejteket a bélbolyhok összeolvadásával és a kripták meghosszabbításával, ami felszívódási zavarhoz és hasmenéshez vezet.

Sadek et al. (2014) tanulmánya szerint szoros összefüggés van a COX-2 (gyulladást közvetítő enzim) jelenléte és a Cryptosporidium által előidézett kóros elváltozások okozta gyulladás között. Ez azt mutatja, hogy nagy jövő áll a Cryptosporidiumot megelőző, gyulladásgátló termékek előtt. Specifikus izokinolin alkaloidok gátolják a NF-kB (a gyulladásban résztvevő transzkripciós faktor) aktiválódását (Chatuverdi et al., 1997). Az NF-kB gátlása a COX-2 (Tunstall et al., 2006) enzim elnyomott jelenlétéhez vezethet. Bizonyos izokinolin- alkaloidokkal végzett tanulmányok a hasmenés okozta problémák csökkenését mutatták az újszülött borjak esetében (Saltijeral et al., 2015; Wirth, 2013).

Megelőzés

A Cryptosporidium egy széles körben elterjedt probléma az újszülött borjak közt, de elsősorban a gyenge immunrendszerű borjakat veszélyezteti. Ezért a megfelelő kolosztrum kezelés (minőség, mennyiség és idő) már a kezdetektől elengedhetetlen a borjak szilárd immunrendszerének kialakításához. A fertőzött borjakat azonnal le kell különíteni az egészséges borjaktól és a környezetük megfelelő takarítását (száraz boxok, sok szalma) biztosítani kell. A gőztisztítóberendezéssel (legalább 130 kg / cm3) történő takarítás, majd a környezet szárítása (a szárazság megöli az oocisztákat) elengedhetetlen.

Borjú kísérlet a Forestry Regionális Mezőgazdasági Hivatalban

Iden, Németország (Wirth 2013)

Két csoport 30-30 Holstein borjúval. A tesztcsoport állatonként és étkezésenként (napi két etetés) 5 g Sangrovit® CS-t kapott a tejhez adva életük 3. és 23. napja között. Erős hasmenés miatt (állategészségügyi és jóléti okokból) a kontrollcsoport életük 6. és 12. napja között Halofuginone-t kapott.

Konklúziók:

Kevesebb állat fertőződött meg E. coli kórokozókkal és a fertőzések is rövidebb ideig tartottak a Sangrovit® CS csoportban. A Sangrovit®® CS csoportban a rotavírussal fertőzött állatok száma alacsonyabb a Pozitív kontroll csoportban találhatókénál. A Sangrovit® CS-sel a Cryptosporidium egyértelmű csökkenése volt megfigyelhető a 19. naptól. A 21. napon a Pozitív kontroll csoporttal ellentétben a Sangrovit® CS csoportban már nem volt kimutatható.

Az Autonomous Metropolitan Egyetem borjú kísérlete két kereskedelmi farmon Mexikó Tizayuca régiójában (Saltijeral et al. 2015)

160 borjút véletlenszerűen két csoportba osztottak. A tesztcsoport állatonként és étkezésenként (napi két etetés) 5 g Sangrovit® CS-t kapott a tejhez adva életük 3. és 23. napja között. A Sangrovit® CS csoportban nem használtak antibiotikumot, míg a Kontroll csoportban igen: (Flunixint, Enrofloxacint, vagy Oxytetracycline-t), illetve a kontroll csoportban a hasmenés kontrollálására gyulladásgátló terméket is használtak (Meglumine-t).

Konklúzió:

A Sangrovit® CS pozitív hatással van a borjak jóllétére és súlygyarapodására, enyhíti a bélrendszeri zavarokat, ezáltal lerövidíti a hasmenés időtartamát. A kísérleti csoportban nem történt hasmenés okozta elhullás.

Útravaló:

•A kolosztrum megfelelő kezelése alapvető fontosságú a szilárd immunrendszer felépítéséhez.

•A fertőzött borjakat azonnal el kell különíteni az egészséges borjaktól.

•A Sangrovit® CS gyulladáscsökkentő hatásai bizonyított eszközei a borjak hasmenéssel szembeni védelmének.

bottom of page