A hónap témája a Phytobiotics-tól
A kocák optimális tejhozamának elérése optimális takarmányozással
A kocák az ellés időszakában nagy metabolikus terhelésnek vannak kitéve. A vemhesség utolsó heteiben a magzatok növekedésének, az ellés után pedig a tejtermelésnek van nagy energiaigénye, így sokszor negatív irányba billen a koca energiaegyensúlya. A kocák a testtömegükhöz viszonyítva igen nagy mennyiségű tejet termelnek, a 10-12 literes napi tejtermelési csúcs kb. három héttel az ellés után várható.
A termelés kihívása
A malacok növekedése, immunrendszerük kialakulása és aktív működése érdekében elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű kolosztrum- és tejbevitel. A genetikai fejlődés során a tejhozam nem növekedett egyenes arányban az alomszámmal, vagyis kevesebb kolosztrum és tej jut a malacoknak, ezért jól kidolgozott takarmányozási stratégia szükséges a tejtermelés optimalizálására.
A Phytobiotics megoldása az optimális tejtermelés elérésére
• A tápanyagbevitel optimalizálása: A vemhesség végén és az ellés után fellépő megnövekedett tápanyag igények biztosítása nagyobb mennyiségű takarmányfelvételt – különösen energia, aminosavak – tenne szükségessé. Ebben az időszakban a felvett takarmánymennyiség nem biztosítja a megfelelő tápanyagszükségletet, ennek következtében gyakran fellép a PPDS (ellés utáni dysgalactia szindróma). A mai modern sertéstenyésztésben a kocák mintegy 20%-a szenved ettől. Ennek megelőzésére az alábbi szempontok figyelembevétele ajálott:
• A bél baktérum-egyensúlyának stabilizálása: Az ellés idején összeszűkülő tápcsatorna elősegíti a székrekedést, a kórokozók és toxikus anyagok felhalmozódását. Ez ideális a nemkívánatos mikrobák elszaporodásához és a toxikus anyagok felhalmozódásához vezet. Az endotoxinokról (pl. az E. coli-ból felszabaduló) tudjuk, hogy gátolják a prolaktin szekréciót, amely szükséges a tejtermeléshez. A stabil bélflóra segít megelőzni a kórokozók elszaporodását.
• A stressz csökkentése: A stressz, például áthelyezés vagy hő által kiváltott stressz, növeli a glükokortikoidok (kortizol) kiválasztását, ami csökkent takarmányfelvételhez vezet. Ezen túlmenően a stressz növeli a megbetegedési hajlamot. Ezért minden olyan intézkedés, amely csökkenti a kocák stressz-szintjét, pozitív hatással van a laktációs teljesítményre.
A Sangrovit® etetése
Az ellés előtti illetve laktációs időszak takarmányának Sangrovit®-tal történő kiegészítése bizonyítottan javítja a takarmány-felvételt a szoptatás ideje alatt, ami egészségesebb malacokat és nagyobb választási súlyt eredményez. Továbbá, a Sangrovit® használata (dózis: 50 ppm Sangrovit = 100 ppm Sangrovit Extra) csökkentheti a kortizol stresszhormon és az akut fázis fehérjék szintjét az ellés körül és a szoptatás alatt, ezáltal enyhíti a stresszt (Suwannathada et al., 2015; GIS: SA 130.268).
Útravaló
• A kocák megfelelő tejtermelése előfeltétele a gazdaságos sertéstenyésztésnek.
• A megfelelő tápanyagellátás – a takarmányfelvételen és emészthetőségen keresztül – illetve a stressz csökkentése javítja a kocák tejtermelését.
• A vemhesség utolsó időszakában és a szoptatás idején a Sangrovit® egy megfelelő takarmányozási program részeként hatékonyan elősegíti a gazdaságos termelést.